background
Layer 19
Layer 21
Layer 20
Layer 13 copy 3
Layer 13 copy 2
Layer 13
Layer 17
Layer 15
Layer 18
Layer 12
Layer 11
Shape 9
basaribilgibeceri
Vector Smart Object
Vector Smart Object
Shape 11

GEMS (Great Explorations in Math and Science)

GEMS California Üniversitesi bünyesinde yer alan Lawrance Hall of Science adlı bir fen merkezi tarafından oluşturulmuş, sürekli gelişen bir programdır.

GEMS programı eğlenceli etkinliklerle çocukların fen ve matematiğe ilgi duymalarını sağlayarak kendi başlarına buluş yapmalarına olanak tanır. Çocuklar, ön planda oldukları rahat bir ortamda sorgulamayı ve sonuç çıkarmayı öğrenirler.

GEMS etkinlikleri eylemle başlar ve kavramlar konu hakkında ön bilgiye sahip olunduktan sonra tartışılmaktadır. Bu programın en önemli özelliklerinden biri önce yapıp daha sonra açıklamaktır, bu sayede çocuklar kendiliğinden harekete geçer, sorular sorar, deneyim edinir ve eleştirel düşünmeyi öğrenirler.

GEMS etkinliklerinin amaçları, temel bilimsel kavram ve yöntemleri açıklarken hayal gücünü geliştirmek, bağımsız öğrenebilen ve eleştirel düşünebilen bireyler yetiştirmek, çocukların fen ve matematikte öncü kavramları anlamalarını sağlamak, temel fen ve matematik becerilerinin önemini göstermek ve küçük yaşta fen ve matematiğe karşı olumlu bir tutum ve sorgulama alışkanlığının edinilmesini sağlamaktır.

GEMS anaokulundan liseye kadar her sınıfta kullanılmak amacıyla geliştirilmiş bir programdır. Okul öncesinde uygulanan bazı GEMS üniteleri; Penguenler, Uğurböcekleri, Karıncalar, Arılar, Yumurtalar, Ağaç Evler, Kelebekler’dir. Eğitim öğretim dönemi başlamadan önce öğretmenlerimiz yıl boyunca işlenecek GEMS konularını seçerler. 

GEMS
Shape 8
Shape 8 copy
Shape 7
Layer 13 copy
Shape 7 copy