background
Layer 19
Layer 21
Layer 20
Layer 13 copy 3
Layer 13 copy 2
Layer 13
Layer 17
Layer 15
Layer 18
Layer 12
Layer 11
Shape 9
basaribilgibeceri
Vector Smart Object
Vector Smart Object
Shape 11

High Scope, Amerika’da geliştirilmiş olan bir eğitim programıdır. Bu program Piaget’in gelişim teorisinden etkilenmiştir. High Scope programının dayandığı temel ilke “etkin öğrenme” ilkesidir. Çocuklar bu programda öğrenme sürecine etkin olarak, değiştirerek, hareket ederek, yaparak katılırlar. Bu programda yetişkin, çocukları arkadaş olarak görmektedir. Yetişkin ve çocuk bu programda eşittir. Bunun yanı sıra yetişkin, çocuklara etkin öğrenme imkanları sağlamaya çalışır, onlara saygı gösterir ve destekler.

High Scope yaklaşımında öğretmenlerin amacı, etkin öğrenmeyi gerçekleştirecek bir ortam sağlamak ve çocuklara eylemleri hakkında düşünmeleri için yardımcı olmaktır. Temel deneyimler basit ve kullanışlı olduklarından çocukların gelişmesi açısından önemlidir. Temel deneyimler sosyal ve duygusal gelişme, dil, temsil, sınıflandırma, sayı ve mekansal ilişkiler, zaman ve hareket gibi bir çok kategoride toplanır.

Yetişkinler, çocukların etkin öğrenciler olabileceği bir ortam oluşturmak amacıyla, önceden bildirilmeyen hiçbir değişikliğin olmadığı tutarlı bir günlük program oluşturup bu programı sürdürürler. Günlük programın aksamadan uygulanması, çocuklara zaman denetimi ve bağımsızlığın keyfine varma fırsatı sağlar ki bu da sorumluluk duygusunu geliştirmektedir. High Scope programının günlük düzenini; temizlik, planla-yap-değerlendir sıralaması, küçük ve büyük grup faaliyetleri ve açık hava faaliyetleri oluşturmaktadır.

HIGH SCOPE
Shape 8
Shape 8 copy
Shape 7
Layer 13 copy
Shape 7 copy